Minu esimene ülemus oli parim. Mul oli perekondlik hädajuhtum ning enne, kui jõudsin oma jutuga lõpule, ta küsis:“ Ja sa ikka veel seisad siin minu ees? Miks sa ei ole juba läinud? Ära muretse!“. Ma naeratasin, läksin oma laua juurde, võtsin oma asjad ja läksin. Peale seda juhtumit usaldan teda täielikult ja olen valmis 100% pühenduma.

Joseph oli hea ülemus ja ma oleksin tema heaks töötanud ükskõik mis firmas. Head ülemused on võimelised andma sinu tööle hoopis teise sisu ja tähenduse, isegi kui ettevõte ise ei ole nii hea. Halvad ülemused seevastu on suutelised muutma su tööelu tõsiselt õnnetuks. Nad mikrojuhivad, süüdistavad ja hoiavad sind tagasi.

Joseph oli „inimeste inimene“. Väljendid nagu „Hea töö, tiim“, „Te olete parimad“, „Ma usaldan teie otsuseid“ olid tema sõnavara lahutamatud, iganädalased ja loomulikud kaaslased. Ta julgustas, tunnustas ja usaldas oma töötajaid. Meeskonnatunne oli tema „valitsemise“ ajal kõrge.

Kahjuks juhtkond ei toetanud tema inimesekeskset lähenemist ning ta liikus (loe: liigutati) teise osakonda. Meie uus ülemus oli tema täielik vastand. Mul oli tunne, et ma pean pidevalt üle õla vaatama ja valvas olema. Tema kogu tähelepanu sai endale lõpptulemus ja talle meeldis sõrmega näidata. Teda ei huvitanud suhted ega nende loomine. Töötaja osakaal ja moraal langes kõigi aegade madalaimale tasemele. Töötamine juhi alluvuses, kes ei astu oma meeskonna eest välja, on absoluutselt mitte motiveeriv. Kui sa tegid vea, muutus ta kiirelt kohtunikuks, vandekohtunikuks ja süüdimõistjaks. Mulle meeldis mu töö, kuid ma ei suutnud sellises keskkonnas funktsioneerida, nii et ma otsustasin, et oli aeg lauale panna lahkumisavaldus.

Töötajad ei lahku halbadelt ametikohtadelt, nad lahkuvad halbade ülemuste juurest! Enamus juhtudel, kui töötajal on mingisugune probleem ettevõttega, puudutab see suuremal või vähemalt määral tema juhti. Juhi ja töötaja suhte lagunemise tuumaks on usalduse, austuse ja empaatia puudumine.  Kui sina annad endast parima ja juht vastab (näiteks eriolukordade puhul) paindumatusega, siis ongi juba suhte harmoonia paigast ära.

Töötajad janunevad head ülemuste järele. Hiljutine uuring näitas, et 65% töötajatest valiksid pigem parema ülemuse kui palgatõusu. Ei ole midagi paremat kui ülemus, kes sind toetab. See mõjutab sinu töötamist väga suurel määral. Inimesed veedavad tööl üle poole oma elust. Pole siis ka ime, et inimesed tahavad töötada terves töökeskkonnas, koos ülemusega, kes nende eest hoolitseb. On aeg, et ettevõtted mõistaksid – raha ega soodustused ei hoia halva juhtimise korral sinu meeskonda koos. Ilma kahtluseta on hea ülemus üks paremaid stiimuleid hoidmaks meeskonna õnneliku ja kaasatuna.

Brigette Hyacinth