Küllap oleme kuulnud, kuidas mõni kuulus sportlane võistluste eel alati sama hommikusööki sööb või, õnnetoovad tossud jalas, lemmikartisti muusikat kuulab. Või kuidas rokkstaarid endale lava taha sinist sametdiivanit ja kahtekümmet valget orhideed nõuavad.

James Cleari raamatust “Aatomharjumused” leiab põhjenduse, mille valguses selline käitumine enam nii veider ei tundugi.

Nimelt kirjeldab Clear motivatsioonirituaale ehk teatud tegevuste jada, mida enne raske ülesande kallale asumist teha, et end parimasse vormi viia. Need “soojendustegevused” peaksid esiteks olema meeldivad ning teiseks peaksid nad alati olema täpselt samad. Nii loome kindla rutiini, mis meie peas järgneva tegevusega automaatselt seostub.

KÄIVITA PEAS ÕIGE PROGRAMM

Rituaal mingi tegevuse alguses suurendab tõenäosust, et saavutame keskendunud oleku, mis on soorituse eelduseks. Sellest võib mõelda kui soojendusharjutusest enne trenni või shortcutist, mis meie peas õige programmi käivitab.

Näiteks võime igal hommikul kontorisse saabudes alustuseks jalad pehmesse sussi lükata, suure tassi kohvi teha, töölaua korda sättida ja alles siis arvuti avada ning tööasjadesse sukelduda.

Või enne iganädalast olulist koosolekut kõrvaklappidest viis minutit tempokat muusikat kuulata, mis meid energiaga laeb.

Piisava korduse järel hakkab rutiin automaatselt tööle ja häälestab meid õigele lainele. Nii et isegi kui meil parajasti pole üldse motivatsiooni koosolekule oma ideid presenteerima minna, aitab sama muusika kuulamine meil märkamatult vajalikku meeleseisundit saavutada.

Seda strateegiat saab kasutada pea igal eesmärgil ning seoste loomise võimalused on piiramatud. Vahel piisab ka lihtsalt enda jälgimisest ja märkamisest, millised tegevused meid “käivitavad”.

Kui said erakordselt palju tehtud päeval, mil poolkogemata enne tööd hommikujoogasse sattusid, siis võib-olla tasuks see ka edaspidi kavasse võtta. Niimoodi saame rutiini teadlikult enda kasuks tööle panna.

Allikas: raha.geenius.ee/ Kristel Kont, 01.11.2019

Foto: Shutterstock