Ideaalses maailmas oleks asjalood nii, et sulle pakutaks seda palka, mida sa küsid. Aga kui sa oled töötanud või tööd otsinud juba pikka aega, siis kindlasti sa tead, et vaid vähestele langeb osaks taoline õnn.

Enamikel juhtudel on aga hoopis nii, et pead ise suu lahti tegema selle osas, mida sa ootad. Seejärel seda põhjendama, ning lootma, et ettevõttel üleüldse on vahendid sinu soovide täitmiseks. Vahet ei ole, kas sa soovid saada palgatõusu oma praeguses töökohas või soovid kindlustada õiglase pakkumise uues, siin on mõned nõuanded, mida peaksid arvesse võtma.

  1. Enne küsimist ole valmis palgatõusu põhjendama

Enne palgaläbirääkimiste alustamist ole kindel, et sinu nõudmistel on alus. Sa pead olema selle välja teeninud. Suurim viga, mida sa teha saad, on minna palka küsima, olles ise vaevu keskpärane töötaja. Näiteks juhul, kui sa oled müügiinimene, siis mitte mingil juhul ei tohiks sa küsida palka, olles ise alles poolel teel müügieesmärkide täitmisele või kui sinu tehingute lõpuleviimise protsend on madal. Samuti ei ole palgatõus põhjendatud, kui sa oled pidevalt palgata puhkusel, hilined vmt. Mitte kusagile ei kõlba „ma olen palgatõusu väärt, sest ma lihtsalt olen nii suurepärane“ suhtumine.

  1. Suhtu läbirääkimistesse kui koostöövormi, mitte võitlusse.

Sinu edu tagab personaliosakonnaga koostöö mitte temaga vastandumine. Ära kunagi esita oma nõudmisi ultimaatumina, vaid unikaalse võimalusena luua koos boonuste süsteem, mis näib mõistlik ja toob kasu mõlemale poolele. Rõhu sõnapaarile koostöö – see on üks paremaid väljendeid, mida juhtkonnale “serveerida”. Edukad läbirääkimised ei tohiks kunagi muutuda võistlevaks ja seda eelkõige seepärast, et asendamatuid pole olemas.

  1. Sa ei pea oma praegust palka avalikustama

On väga tavapärane, et värbajad uurivad tööotsimise või palgaläbirääkimiste varajases etapis, kui palju sa hetkel palka saad ja millist palka sa sooviksid tulevikus saada. Selle numbri välja ütlemine aga võib sind juba päris alguses värbaja peas (või paberil) ära lahterdada ning sul võib hiljem olla raskusi läbirääkimiste edukal lõpetamisel.

Päris kindlasti ei peaks sa sellele küsimusele vastama otsesõnu või kindla palganumbri või -sooviga. See sama number jääb sind saatma ja sind võidakse tugevalt selle külge siduda.

  1. Oota palgasooviga nii kaua kuni saad

Kehtib kõikidele tööotsijatele aga eriti neile, kes kandideerivad alles oma päris esimesele tööle. Mida kauem sa suudad palgateemat edasi lükata, seda kauem on sul aega intervjueerijatele muljet avaldada oma teadmiste ja oskustega, ning sedaviisi võimalik kõrgem palk „välja kaubelda“.

  1. Mõtle tasust kaugemale

Kui siiski juhtub nii, et palk on täpselt kindlaks määratud ja läbirääkimatu, siis ära unusta hüvitiste süsteemi, mis on täiesti eraldi teema. On ju võimalik, et kodukontori võimalus, lisapuhkus, firmasisesed soodustused, autokompensatsioon, spordiklubi aastapääse või midagi muud on hoopis rohkem väärt, kui mõnisada eurot palgalisa?

  1. Anna neile teada, et sa tahaksid töökoha vastu võtta

Läbirääkimiste viimases staadiumis võib kasuks tulla see, kui sa annad oma kavatsuste kohta kindlama indikatsiooni, näiteks öeldes, et „kui te ei saa mulle pakkuda X € kuutasu, siis olen ma nõus ka X-Y € juhul, kui lisandub üks tasustatud puhkusenädal/firmaauto kasutamine vmt“.

  1. Ära kasuta eraelulisi asjaolusid läbirääkimiste mõjutusvahendina

Kuigi võib tunduda loogiline ja ahvatlev rääkida oma uuest pangalaenu võtmise plaanist või uue auto ostu plaanist, siis tegelikult seda teha ei tohiks. Ehk et , abiellumine või kalli tõukoera ost ei ole piisav alus palgatõusu küsimiseks. Pigem näita oma oskuste ja tulemustega, et oled seda igakülgselt väärt ning autoostu aruta oma sõprade keskel.

  1. Tea oma väärtust

Ära kunagi rahuldu vähemaga, kui sa väärt oled! Enesekindlus (mitte segamini ajada ülbusega) on võti edukateks läbirääkimisteks.

  1. Kasuta oma tutvusi

Kui võimalik, uuri veidi maad, palju sinu soovitud positsioonidel inimesed palka saavad. Igaühel meist on tuttavaid ja tuttavate tuttavaid, kes on kompetentsed nõu andma.

  1. Ära kunagi vabanda

Läbirääkimised on üldjuhul ebamugavad ja inimeste loomuses kipub olema teravate äärte pehmendamine suurte vabanduse saatel. Ära kunagi palgaläbirääkimistel vabanda – see võib anda valesid signaale.

Julia Malacoff