„Kuidas ma saaksin olla suurepärane ülemus?“. Taoline küsimus maandub viimasel ajal küllaltki tihti minu lauale (või siis elektronpostkasti).

Olen oma elu jooksul töötanud nii teiste alluvuses kui iseenda tööandjana. Katse-eksitus meetodil olen avastanud ja kirja pannud mõned põhilised iseloomujooned, mis on mind juhtimisel aidanud. 3 hädavajalikku omadust on otsekohesus, läbipaistvus ja otsusekindlus. Ning samuti on oluline meeles pidada allolevat:

  1. Töötajad ei ole sinu sõbrad. Isegi siis mitte, kui nad meeldivad sulle või kui sa palkasid nad selle pärast, et nad on su sõbrad. Seni, kuni nad sinu alluvuses töötavad, ei ole nad sinu sõbrad (töökeskkonnas).
  2. Säilita üheselt mõistetav käsuliin. Pea kõigis oma ettevõtlikes tegemistes on mul olnud partner ja me oleme tüürinud ettevõtteid käsikäes. Aga ma löön harva kaasa otsuste tegemisel, mis minu vastutusalast välja jäävad, ja sedagi vaid äärmisel vajadusel.
  3. Ole ligipääsetav. Sa ehitad üles firmat, mitte kuningriiki. Ära isoleeri, eralda ega võõranda end oma partneritest ja tippmüüjatest.
  4. Delegeeri, delegeeri, delegeeri. Sa ei saa ega pea tegema kõike ise.
  5. Ära lükka asju edasi. Kui on probleem, siis tuleb tegutseda kohe. KOHE.
  6. Ära kunagi hiili vastutusest kõrvale. Isegi, kui sa arvad, et sul polnud probleeme põhjustanud otsusega mitte kui midagi pistmist, siis sa eksid. Rohkemal või vähemal määral oled sa sellega seotud.
  7. Sa ei ole lapsevanem. Töötajad toovad omad kodused draamad tööle vaid juhul, kui sa lased neil seda teha. Kui sa ei taha, et sind koheldakse nagu lapsevanemat, siis ära käitu selliselt.
  8. Elu on ebaõiglane. Osad töötavad rohkem kui teised. Osad teenivad rohkem kui teised. Osad töötavad vähem ja teenivad rohkem. Elu on ebaõiglane.
  9. Ülemus ei teeni alati kõige rohkem. Leia oma staartöötajad ja maksa neile hästi või leia uusi talente väljast ja meelita nad kopsaka teenistusega enda juurde.
  10. Hoia asjad läbipaistvad. Selged ja läbipaistvad. Sel juhul ei pea töötajad kunagi ettevõtte eesmärke kahtluse alla seadma.

Kevin O’Leary