Mentori definitsioon ütleb järgmist: “mentor on juhendaja, kasvataja, õpetaja”. Meile kõigile kuluks üks hea mentor  ära. Või siis viis. Sest harva on 1 isik võimeline sulle andma kõige, mida eduks, kasvamiseks ja arenemiseks tarvis läheb.

Võib täitsa olla, et sa juba tunned neist kedagi. Samuti võib olla, et ühes inimeses on peidus mitu mentori tüüpi. Loe see lühike nimekiri läbi ja võta seda kui juhendit tegutsemiseks või meeldetuletust juba olemasoleva suhte tugevdamiseks.

Mentorlus on igal juhul kahesuunaline tee – inimeste vaheline, mõlemapoolne suhtlus, mitte tehing. Ära mõtlegi lihtsalt oma tulevase potentsiaalse mentori juurde astuda ja juhendamist nõuda. Võta aega, et arendada ehedaid suhteid nendega, keda sa imetled.

Mentor #1: oma ala meister

Ükskõik, kas sa soovid saada (oma ala parimaks toimetajaks), jalgpalluriks või meelelahutajaks – küsi endalt, kes on selle ala ikoonid ja tõelised meistrid? See isik võiks hakata sinu isiklikuks Jedi Masteriks. Kellekski, kes on kogunud oma tarkuse läbi aastatepikkuse kogemuse ja võiks sind (ja seeläbi ettevõtet) kas otseselt või kaudselt aidata.

Mentor #2: tšempion

Siia alla kuuluvad inimesed, kes su seljatagust kaitsevad, muuhulgas advokaadid. Tihti saavad neist isikud, kes tutvustavad sulle teisi kasulikke inimesi. Tšempion aitab saavutada spetsiifilisemaid karjäärieesmärke.

Mentor #3: kaaspiloot

Teise nimega sinu parim töökaaslane. Isik, kes annab sulle nõu ja kuulab sind. Toimib kõige paremini siis, kui mängus on vastastikune tööalane kasu. Sel juhul paranevad mõlemad, nii töökvaliteet kui ka kaasatus.

Mentor #4: ankur

See inimene ei pea töötama sinuga samal ala. Ta võib olla sinu sõber või pereliige. Ta on usaldusisik ja rahusadam. Meil kõigil on vaja kedagi, kes oskab näha valgust ka kõige pimedamal ajal. Ta aitab hoida töö- ja eraelu habrast tasakaalu, pidades silmas sinu huvisid ja eesmärke elus üldiselt.

Mentor #5: tagurpidi mentor

Reeglina, kui keegi räägib mentorist, kujutleme seda inimest ette väärika ja vanana, õpetajana. Kuid  aegajalt tasub asjale läheneda vastupidiselt. Vaata, kas saad midagi õppida inimestelt, kes on võibolla nooremad kui sina või sinuga samas ettevõttes vähem aega töötanud. Küsi oma alluvatelt tagasisidet oma juhtimisstiili kohta, suhestu noorema generatsiooniga ning hoia oma tulevikuväljavaated värsked ja asjakohased.

Julia Fawal