Me kõik oleme kuulnud ütlust, et sulle ei anta kunagi teist võimalust esmamulje loomiseks. Sinu elulookirjelduse puhul kehtib see ütlus küll absoluutselt ja täielikult. Samal ajal, kui paljud firmad kasutavad kandidaatide elulugude esialgseks hindamiseks vastavat tarkvara, on just värbajad need, kellele sa peaksid esmajoones muljet suutma avaldada.
CV keelekasutus või sisu võivad ja saab olulisel määral mõjutada seda, kas tööotsija jõuab oma unistuste tööle sammukese lähemale või mitte. Sul on väga vähe aega, et värbaja või juhi tähelepanu köita – kasuta seda targasti.
Kindla tagasilöögi annab CV, mis on täis pikitud slängi ja parasiitsõnu. Sinu elulookirjeldus on väga piiratud mahuga – ära raiska ruumi tühjale-tähjale ja lihtsalt niisama ruumitäiteks.
Siin on 21 sõna/väljendit, mida on parem mitte oma CV’s kasutada:
- Töötu
Sinu viimasest töökohast lahkumise kuupäev juba näitab seda, sa ei pea seda hakkama eraldi uuesti välja tooma.
- Töökas
Ka see on sõna, mille kasutamisele ei ole vaja eraldi rõhku panna. Iga tööandja eeldab, et sa oled töökas.
- Mõni keeruline sõna, mida sa ei oska korrektselt kirjutada
Kui sa ei ole kindel, kuidas seda sõna kirjutatakse või sa ei tea selle tähendust, siis pigem ära kasuta. Otsi mõni lihtsam alternatiiv. Loe oma CV üle mitmeid kordi ja lase ka oma sõbral lugeda.
- Microsoft Office
CV koostamise näpunäited, juhendid ja ka osad eksperdid soovitavad kasutada nimekirja strateegilisi oskusi (näiteks Microsoft Office) ja kindlasti lisada need oma elulookirjeldusse. Kuna Microsoft Office ei ole otseselt omandatud oskus, vaid suisa kohustuslik, siis vaata hoolega üle, mida sa oma oskuste alla oled lisanud. Kas need oskused sobituvad töökoha nõuetega? Kas sa tõused teiste seas tänu mingile oskusele esile?
- Sihipärasus
Sinu karjäär on pidev ning töökohtade vahel ei ole märgatavaid pikaajalisi tühimikke? Sel juhul ei ole vajalik eraldi midagi üle täpsustada. Juhul, kui on palutud lisada ka motivatsioonikiri, siis võid oma keerdkäigud seal ära mainida.
- Sünergia
Sõna sünergia on veidi ülepingutatud, kas pole? Räägi selgelt ja otse.
- Helista mulle
Taoline lause resümee allosas viitab reeglina sellele, et inimene on liiga innukas. Kui värbaja soovib rohkem teada, siis ta helistab sulle ise. Nii lihtne see ongi. Ei ole vaja seda kuidagi eraldi (mis pealegi võtab ruumi) välja tuua.
- Minavorm
Korrektne oleks öelda „Juhtisin 4-liikmelist meeskonda“, mitte „Mari juhtis meeskonda“ ega “Mina juhtisin tiimi, kus oli 4 liiget“.
- “Rokkstaar” / tegija
Tohutult üle kasutatud sõna. Juhul, kui sa ei ole päriselt Led Zeppelini esilaulja või pikaajalise kogemusega pulmabändi solist, ära seda sõna kasuta.
- Näpuotsaga maitsema jmt värvikad väljendid
Proovi mitte kasutada lauseid nagu „ tarkvaraarendaja, kes maitses näpuotsaga X programmi ülikoolis 7 aasta tagasi, kuid on peale seda arendanud erialaselt .NET baasil“. Juhul, kui sa ei ole professionaal, ära seda üldse lisagi.
- Tähtaegadest kinnipidamine
Täpsus on kohustuslik niikuinii, seda eraldi mainida on üleliigne. Seda muidugi mitte juhul, kui sa just päriselt ei loonud midagi tõhusat ja efektiivset, mis aitas firmal säästa tohutul hulgal ressursse. Sel juhul on see täiega mainimist väärt.
- Ekspert
Hoia sellest sõnast eemale, juhul kui sa just päriselt ekspert ei ole. Ole vajadusel valmis oma ekspertiisi taset suulisel vestlusel tõestama.
- Ei saa või ei tee
Katsu eitust oma elulookirjelduses vältida. See peaks näitama seda, mida sa oskad, mitte seda, mida sa ei oska.
- Ebavajalik isiklik informatsioon
Perekonnaseis ja isiklikud huvid võivad julgelt jääda CV’st välja. Neil ei ole sinu kvalifikatsiooniga midagi pistmist.
- „Ma oskan HTML’i, Photoshop’i…“
Oskused on elulookirjelduste ühed suuremad valed. Alati ei ole tõsi see, et tööd aitab paremini saada absoluutselt iga oma oskuse üles lugemine. Ole aus ja sinu võimalused tõusevad märgatavalt.
- Hobid
Sisu, mis ei seostu otseselt soovitud töökohaga või mis ei viita kandidaadi kvalifikatsioonile antud töökohaga seoses võib täiesti vabalt kõrvale jätta inimese, kes küll on palju teinud/saavutanud, kuid ei ole osanud seda õigesti sõnastada.
- Üldistused
Kus võimalik, põhjenda oma saavutusi numbritega – summad, protsendid jms suurused. Näiteks „tööprotsessi loomine, mille abil vähenesid tootmiskulud 15% versus 10 000 €. Numbrite taha on vaja luua piisavalt konteksti, et mõju esile tuua. Näiteks kui eesmärk oli vähendada kulusid 10%, siis tasub välja tuua eesmärkide ületamine.
- Saavutused
Selle asemel, et seda lihtsalt öelda, näita seda (ja parem numbriliselt). Saavutused on tõeline väärtus. Mida rohkem on sinu saavutused seotud positsiooniga, kuhu sa kandideerid, seda suurem väärtus neil on. Tunne ära õiged saavutused, mida välja tuua.
- Kodune ema
Kuna diskrimineerimine on jätkuvalt kuum teema, siis vanus, suhte staatus ja isegi laste arv teevad sind haavatavaks. Värbajad ei tohiks seda infot küsida ja sina ei peaks seda neile ka andma. Kui sinu elulookirjelduses on karjääri mõistes pikk paus, siis võid sellele hoopiski loovalt läheneda, näiteks olin „kodune tegevdirektor, kelle tugevusteks on hanked, eelarve koostamine ja ajajuhtimine“.
- Sõnasta oskuslikult
Karjeristid lendavad tihti oma avalduses liiga konkreetselt peale. Targem oleks hoopis oskusliku sõnastuse abil oma tausta tugevdada (otseloomulikult kinnistades seda mõne numbriga). „Kogenud müügijuht“ asemel kirjuta „regionaalne müügijuht, suurimat tulu teeninud x piirkonnas, ületades konkurente X% tulude kasvu osas, aastatel X–Y jne. Taoline lause sisaldab jõudu.
- Eemärgile/tulemustele orienteeritud
Kui sinu CV on keeleliselt või sisuliselt nõrk, fokuseerimata, ründav ja/või ekslev, siis sinu võimalused unistuse töökohta saada on juba eos nullilähedased. Ole päriselt eesmärgile orienteeritud ja saa see töökoht endale!
Allikas: Amy Elisa Jackson, glassdoor.com